Магічні властивості дерев


Береза 

Береза – дерево незвичайної доброти. Її ще називають деревом життя. З березою езотеричні вчення дерев пов’язує дві руни Старшого Футарка – Беркана та Уруз. Cама береза з незапам’ятних часів асоціюється з родючістю і зцілюючою магією, березові гілки використовувалися, щоб наділити родючістю не тільки землю, а й худобу, і молодят. З березового дерева (практично у всіх країнах Європи!) робили колиски для новонароджених.

Символічно і магічно береза фігурує в якості захисту проти всіх нещасть як фізичних, так і духовних. Береза надзвичайно корисна і вельми сприятлива в зцілюючих закляттях, закляттях, спрямованих на зміцнення врожаю. Березові гілки (особливо весняні, які тільки що розпустилися) справедливо вважаються прекрасним талісманом, відганяючим печалі і хвороби, який оберігає дітей від хвороб і багатьох інших неприємностей. Береза ніжна і жаліслива, має дуже м’який, ласкавий і в той же час сильний вплив. На противагу дубу до берези варто звертатися хворим, ослабленим, одужуючим людям. Вона полегшить страждання, допоможе повернути втрачені сили, легше перенести хворобу, прискорить процес одужання.

Спілкування з березою корисно людям з розстроєними нервами, які знаходяться в стані депресії. Це дерево знімає втому, нейтралізує негативні наслідки повсякденних стресів, сприяє відновленню душевної гармонії. Береза, яка росте поряд з будинком, відганяє кошмарні сни. Вплив цього дерева тривалий. Краще не приходити до нього, а жити поруч, тоді воно зможе зцілити вас. Березі завжди приписувалася здатність відганяти злих духів.

Глід 

Глід, з яким езотеричні вчення пов’язують руни Турісаз і Одал, вважався «деревом богині плотської любові». Народні повір’я називали це дерево зачарованим і передрікали злую долю всякому, хто досить безрозсудний, щоб посягнути на нього. Смерть дітей або падіж худоби, втрата накопичених грошей – доля тих, у кого вистачило зухвалості знищити цей колючий кущ. І все ж, чи то в силу звичаю, чи то з належної поваги до самого глоду, до його гілок прив’язують смужки матерії, явно нагадуючі приношення богині. Подібний звичай досі зберігся в Ірландії і деяких землях Німеччини. Одночасно глід шанували і як рослину захисну: на його квітах заварювали чай, що знімає занепокоєння, що поліпшує апетит і кровообіг. У Стародавній Греції в гліді бачили символ надії і шлюбу. І лише з настанням Середніх віків його стали пов’язувати з чаклунством. Особливо корисний глід в захисній та любовній магії, в заклинаннях, які повинні прискорити вступ в шлюб або зміцнити його.

Бузина

У всіх країнах Північної Європи це дерево шанується за велику чарівну силу. З бузиною майстра рун пов’язують, як правило, руни світу людей – Феху та Одал. Нові гілки на бузині легко виростають замість обламаних старих, і будь-яка гілка, яка опинилася на землі, здатна пустити коріння. На квітах бузини заварюють чай «для очищення крові», з кори виходить заспокійливий настій, але випари, які виходять від цієї рослини, вважаються хвороботворними і навіть смертельними для тих, хто забарився під його покровом. Згідно Старшій Едді, чорну бузину обрала своїм будинком богиня Фрейя. Народні повір’я застерігають не спалювати деревину бузини в будинку, так як це приносить неминучі нещастя. В середні віки бузина вважалася відьомським деревом, прути якого відьми використовували для нічних польотів. Бузина – це тьма Нижнього світу. Вона надає можливість активного агресивного захисту, і тому вважається, що коли бузина росте біля воріт будинку – це добре, а от вносити її в будинок – не варто. Варто серйозно подумати, перш ніж зламати гілку бузини і вирізати на ній руни.

Бук

В езотеричної традиції Півночі бук, з яким пов’язують руни Наутиз і Перт, виступає як символ древнього знання, що відкривається в реліктах, стародавніх капіщах, заклинаннях і рукописах. Бук постає тут провідником зі знання минулого до набуття знання майбутнього.

В’яз

В’яз в езотеричній традиції пов’язують з руною Гебо. В’яз – виключно чоловіче дерево, дерево справжніх душевних якостей справжнього чоловіка. Саме чоловікам у повному розумінні цього слова він віддає перевагу, підтримує всі їхні починання, але невдах не любить. Тільки тому, хто бореться до кінця, не розкисає, він дає сили. Іноді одного хорошого контакту з в’язом людині може вистачити на багато років. У Середньовіччі лицарі робили з в’яза списи не тільки через міцність деревини. Вважалося, що в’язові списи вселяють у воїна відвагу і приносять удачу в битві. У магії в’яз привносить в закляття стійкість і опору.

Дуб 

Дуб – це могутнє дерево, символ величезної життєвої сили, довголіття, шановане всіма північними європейцями священне дерево бога-громовника (Тора, Перуна). Кельти, навпаки, схильні вважати дуб деревом верховного божества, деревом мудрості і духовної сили. До слова, саме від кельтської основи, що має два значення – «дуб» і «мудрість», – походить сам термін «друїд» (та ж основа dru/drw звучить в російському слові «древо»). По всьому Північно-Заходу з дубом (як і з громовніком) зв’язується певний день тижня – четвер, який в північних мовах так і називається – Thursday, «День Тора». З дубом езотеричні вчення пов’язує цілих шість рун Старшого Футарка – Турісаз, Еваз, Райдо, Тейваз, Яро і Дагаз. Завдяки фізичним властивостям дуба, таким як надійність і міцність його деревини, розміри і довголіття стовбура, а також зв’язку з верховними божествами в магічній практиці Півночі, дуб використовувався в заклинаннях, спрямованих на захист, збільшення фізичної сили, досягнення стабільного успіху.

Дуб є енергетичним донором. При прямому контакті з ним людина отримує максимально можливу кількість життєвої енергії.

Не слід, однак, забувати, що це сильне, але суворе дерево. Його аура дуже потужна, вона добре сприймає тільки здорових людей. Людині тяжкохворій і страждаючій хронічними захворюваннями краще не спілкуватися з цим деревом.

Спілкування з дубом заряджає людину активуючою енергією, заспокоює душу. Давно помічено, що прогулянки по діброві нормалізують кров’яний тиск, благотворно позначаються на роботі серця і нервової системи.

Дуб завжди віддає перевагу воїнам, борцям, сильним і здоровим людям. Він лікує рани, отримані в бою, лікує душі воїнів, ділиться частинкою свого довголіття. Ветеранам, колишнім воїнам, літнім людям контакт з ним приносить велику користь.

Ялина 

Ялина пропонує свою енергетичну підтримку цілий рік. Вона не несе в собі особливо сильних властивостей, але енергія її постійно доступна тим, хто відчуває взимку недолік сил. Вона дасть вам енергії не більше, ніж необхідно.

Ялина допомагає контролювати емоції, налаштовує на філософський лад. Запах спаленої висушеної хвої – прекрасний засіб для очищення оселі від шкідливих впливів.

Іва

Іва – дерево водолюбне, напевно, тому з нею традиційно пов’язують руну води Лагуз, а також поняття циклічності, ритму, приливів і відливів. Іва – дерево жіночої магії. Вона пов’язана з Місяцем, всіма обрядами, присвяченими землі і воді, які виконують жінки. Енергетику іви не можна назвати доброю, їй байдужі проблеми добра і зла, вона служить тільки природі, підкоряючись законам рівноваги і справедливості. Енергія іви дає дивовижну силу жінкам, здатним приворожити, відворотити, навести на кривдника вроки, зіпсувати йому долю. Іва надзвичайно чутлива, вона може не захотіти спілкуватися з вами. У західній традиції плакуча іва, яка схиляється до води стала символом нещасливого кохання і скорботи.

Каштан

Каштан має сильний енергетичний заряд. Каштан – сонячне дерево, він подарує вам тепло і енергію, обігріє і наситить силою, випалить біль і нездужання, але тільки в тому випадку, якщо він буде «прихильний» до вас. У християн каштан – символ цнотливості, він дає віруючим силу в боротьбі зі спокусами. Плоди каштана, очищені від шкірки, – найпростіший амулет для захисту від злих сил і пристріту. Покладіть в кишеню 2-3 каштана і носить з собою. Каштан егоїстичний і так само егоїстичні і амулети з нього, вони люблять частий дотик, роблячи господаря трохи егоїстом. Коли потрібно зайнятися собою, своїм здоров’ям, то такий амулет допоможе на якийсь час відкласти турботи про інших. Кажуть, покладений в кишеню на зростаючий місяць каштан приносить здоров’я. Корисно «топтатися» босими ногами по очищеним плодам. Очищення будинку: зберіть вісім каштанів і прямо в шкірці покладіть в різні кути будинку, краще вранці, через 10 днів зберіть плоди, очистіть і віднесіть назад до дерева, шкірку спаліть. Щоб очистити приміщення від негативних впливів, в понеділок вранці (з 9 до 11 години) візьміть вісім каштанів з колючою оболонкою і розкладіть їх по дому. Через 10 днів (в четвер) каштани зберіть і віднесіть в ліс (парк). Каштани просто залиште на землі, а шкірку спаліть на багатті.

Клен 

Клен – дерево, яке допомагає знайти душевну рівновагу людям усіх типів, несе заспокоєння, впевненість в собі. Це дерево внутрішньої сили і врівноваженості. Воно не образливо; приймає на себе всі емоційні вибухи, звільняє від киплячих пристрастей.

Модрина 

Модрина – заспокійливе дерево. Якщо людину не залишають страхи, сумніви, безпричинне занепокоєння, контакт з модриною принесе їй велике полегшення. Вона зцілює важкі нервові розлади, особливо супроводжувані нападами меланхолії, депресії. Її вплив допомагає побачити кращі сторони життя.

Ялівець 

Ялівець – чагарник, що володіє сильною очищуючою властивістю. Сила його в основному спрямована не на людей, а на навколишні предмети. Якщо спалити в квартирі його хвою, можна позбутися від несприятливих впливів.

Людині ялівець може допомогти зняти пристріт або вроки, позбутися від дії привороту.

Вільха 

C вільхою езотерична традиція пов’язує руну людини Манназ. Зв смолистої, не схильної до гниття деревини вільхи виготовляли палі, які традиційно застосовувалися по всій Європі для закладки основ під будівлі на багнистих місцевостях. На вільхових палях тримаються фундаменти Венеції і Роттердама, Вінчестерский кафедральний собор і водяні млини на островах Шотландії. Пов’язана також вільха і з виробництвом мечів, зброярі цінували її деревину за найкраще вугілля для плавки металу. Подібно тису, вільха – дерево, яке “кровоточить”, і рубати її вважалося блюзнірством, здатним викликати пожежу на житло того, хто її зрубав. Ймовірно, внаслідок практичного її використання вільха розуміється в езотеричної традиції як якийсь міст, що з’єднує нижнє, підземне царство з надземним царством повітря. В ірландській і британської міфології вільха як священне дерево уособлює обожнювання короля Брана. Переказ повідомляє, що збулися всі пророцтва, які прорекла забальзамована голова Брана, поки її несли через всю країну, і тому вільху пов’язують із захистом, здатністю передбачати майбутнє і віщуванням.

Вільха – дерево, протигуюче сім’ї; чим більше в сім’ї дітей та онуків, тим сильніше вільха підтримує її членів. Вона зміцнює родинні зв’язки, згуртовує всіх членів сім’ї, їй властиво з’єднувати людей в рід.

Якщо ви прийдете до вільхи з проблемами родинних взаємин, вона охоче допоможе вам знайти рішення. Це дерево для жінок – берегинь, дерево «великого будинку». Вільха допоможе вам «прив’язати» чоловіка до дому.

Ліщина

Ще одне священне дерево північної традиції, дерево мудрості і чарівництва, присвячене Одину (Лугу, Велесу). Нарівні з ясенем широко використовувалося для виготовлення магічних знарядь – жезлів і палиць, а також для утворення магічного захисту. В останньому випадку горіхові прутики встромляли в землю по периметру загороджуваної територію, всередину якої, як вважалося, не може проникнути ніяка магія ззовні. Таким чином в Скандинавії захищали, наприклад, майданчики для поєдинків, щоб ніхто з глядачів не міг магією вплинути на хід бою. Ліщина – дуже впливове дерево з сильним характером, одне з основних його якостей – справедливість. Його енергія допоможе звернути ваш розум до об’єктивного розгляду ситуації з різних сторін. Поняття справедливості у нього відноситься не тільки до сфери людських взаємин. Для ліщини не існує не вартих уваги випадків, навіть найменша несправедливість повинна бути усунута.

Осика

Осика відома як одне з дерев, які забирають будь-яку енергію – і позитивну, і негативну. У язичницькій ж традиції, згідно Седиру, осика мала добре значення дерева, сповненого надлишку життя і перешкоджаючого злу. Астрологически осика – дерево Сатурна. Найбільш активна осика з 14 до 18 годин і в холодну пору. Енергію осики можна порівняти з сильним холодним душем. На Русі не будували будинків з осики, щоб не накликати на домочадців постійні напасті і хвороби. Удар осиковою палицею по людині або худобі міг закінчитися їх паралічем. Пов’язано це було з тим, що життєва сила людини витягується деревом. Всім відомо, що неупокоєним померлим вбивали в груди осиковий кілок, тим самим вручаючи їм квиток в один кінець – в світ мертвих. З тією ж метою в багаття і могили клали осикові хрестики – щоб душа померлого могла якомога швидше дістатися прямим шляхом (осика – і є шлях, канал) на той світ. У билинах зустрічається згадка про те, що переможену Бабу-Ягу притискають до землі осиковим корінням, тобто відправляють в світ Наві. У східних слов’ян є казка про обгорілу осику, за якою подорожньому ввижався будинок. Подорожній проводив в ньому ніч, спілкувався з господарями, а на ранок з’ясовував, що нічого подібного не було, а сам він ночував на землі. Тобто осика виступала в ролі «воріт», які проводять живу істоту в нижній світ.

Осика працює як односторонній провідник. Тому вважалося, що гілка осики, кинута чаклуном перед людиною, зіб’є останнього з дороги. Стежка, по якій лісовик заманює до себе, також встелена осиковими гілками. Якщо хтось хотів покинути раз і назавжди рідні, але остогидлі місця, то йому слід було надломити гілку осики поблизу дороги, примовляючи: «піду і осикою заломлю дорогу». Таким же способом віднаджували русалок, які топчуть хліб. Чаклуни, бажаючі обернутися на вовка, перекувирківалися через осиковий пень, тим самим долаючи бар’єр між світом Яві і Наві. Кілочок же осики, вбитий під фундамент, не давав можливості спокійно жити в ньому, являючи собою постійний канал, який краде силу, достаток і здоров’я у господарів, і дратуючий домовика.

Незважаючи на таке «погане» минуле, осика виступала незамінним помічником для контактів людини з потойбічними силами. Все, що завгодно, можна використовувати і на благо, і на шкоду – кінцевий результат залежить від мети. Осика зі своїм «прокляттям» розпізнає чуже людині, те, що приходить ззовні, з іншого світу. Вона не пропускає в наш світ істоти Наві, але служить відмінним провідником з нашого світу в світ мертвих. Ця здатність осики використовувалася в багатьох сферах життя людей. Осиковими паличками підбиралися предмети, на яких, як вважали, були накладені вроки, і кидали в багаття з осикових ж дров. Осиновою палицею окреслювали коло, якщо доводилося ночувати в лісі, і тоді можна було не побоюватися витівок лісовика. Коли ставало відомо про загрозу епідемії холери, по чотирьох кінцях селища встромляли в землю свіжозрубані деревця осики, що огороджують людей від зла (хвороби). В колиску дитини встромляли кілька осикових прутиків, захищаючи малюка від поганих снів і слів. Укладаючи договір з лісовиком, стояли на стовбурі осики; на осикові гілки або в осикове корито клали підмінену нав’їми істотами дитину, а потім били її, щоб ті скоріше забрали підкидько назад, і повернули рідне дитя. У хліві встромляли гілочки осики, а телячимся коровам прив’язували до рогу шматочок цього дерева, щоб уберегти молоко. У разі передсмертної агонії чаклуна або просто людини, яку вважали грішником, в стелю або дах будинку вбивали осиковий кілок, щоб полегшити «вихід» в світ мертвих (за християнськими віруваннями, щоб чорт легше міг забрати душу).

На осику в народній медицині без шкоди для дерева зводили хвороби, особливо лихоманки. «Передаючи» хворобу дереву, просили: «Осика, осика, візьми мою трясовину, дай мені здоров’я і спокій!» Осикою ж хвороби «забивалися», «притискалися» і на ній «переносилися» на інші об’єкти. Для цього кілька волосин і нігтів хворого забивали в осиковий стовбур або ж просили хворого торкнутися дерева і гнати хворобу втришия; іноді розвішували на осиці одяг хворого або встромляли осиковий кілок на те місце, де траплявся епілептичний припадок з людиною. Від судом в ногах вважалося хорошим засобом прикласти до них осикове поліно. При головному болю добре постояти недовго поруч з осикою, доторкнутися до неї – біль стає слабкішим. Подібний же ефект роблять осикові спіли, покладені на хвору частину тіла. Регулярне спілкування з деревом також нормалізує артеріальний тиск. При нападах епілепсії у дітей в одвірок на рівні голови дитини забивалося зістрижене волосся і нігті. Вважалося, що як тільки дитина «переросте» зазначене місце, так хвороба відпустить її.

Іноді в обмін на здоров’я людина давала обіцянку не завдавати осики шкоди – не ламати її гілок, не рубати, не палити.

Відомо й інше, не менш цінна властивість осики – вона майже не схильна до гниття, навіть стикаючись постійно з водою і землею. Вона легко відокремлює «нижнє» від «верхнього», служачи воротами, через які не пройти. Тому, наприклад, покладені в основу лазні осикові колоди дозволяють баннику (одному з представників дрібного народу) спокійно жити поблизу людини, але не дозволяють йому приводити до себе «гостей» і «родичів» з нижнього світу. Ця ж особливість побудови лазні зробила її незамінним місцем для пологів, коли порушується звична межа світів, і обрядів очищення.

У побуті з осики, стійкої до води, робили корита, діжки, шайки; кора застосовувалася під час дублення шкір, а також для отримання жовтого і зеленого барвника. Взимку мисливці використовували осикову кору в їжу, знімаючи втому і підвищуючи витривалість при тривалих і важких переходах. Корою і молодими пагонами годують домашню і промислову худобу. З квіток осики бджоли збирають пилок, а з бруньок – клей, який переробляють в прополіс. Осикові гілочки, покладені в квашену капусту, не дають їй бродити. При спалюванні осики в російській печі прочищається димохід від сажі.

Горобина

Використовується в захисній магії. Її ягоди здатні захистити від злих духів і чаклунства. А деревина застосовується для захисних жезлів.

Сосна

Сосна – це дерево спокою і висоти духу. Без її допомоги не обійтися, якщо у вашому житті настали важкі часи, якщо потрібна доленосна порада та підтримка, якщо необхідно зважити правильність вчинків і рішень. Енергетика сосни дуже сильна, вона допомагає людині піднятися над собою, вирости духовно, відкрити в собі нові творчі можливості. Регулярні прогулянки в сосновому бору позбавлять вас від стресів і дратувань, принесуть умиротворення і спокій. Сосна – милосердне дерево. До нього необхідно звертатися з відкритою душею. Сосна може зняти пристріт і вроки, наведені спеціально або випадково. Запах соснової хвої позбавляє від тривоги і підозрілості. Перед тим як просити у сосни що-небудь, потрібно їй сподобатися, «своїм» стати. Для цього встаньте під деревом спиною до стовбура і зчепіть за спиною руки таким чином, щоб вони охоплювали ствол. У такому положенні починайте обходити навколо нього проти годинникової стрілки, міцно притискаючись всім тілом і потилицею до дерева. Говорити потрібно наступне: «Сосна-бабуся, голубонько, своїх діток виростила, своїх онуків виняньчила, прийми ще одну дитинку, врозуми ще одну онучку, допоможи мені (ім’ярек). Амінь».

Тис

Святе дерево північної традиції. Дуже часто тис росте біля священних місць; в Західній Європі нерідко його висаджували біля церков і вздовж дороги до них. Тис безпосередньо пов’язаний з багатьма рунами Футарка – Хагалаз і Альгіз, але в першу чергу з руной Ейваз, яка в своєму графічному зображенні зображує, перш за все, магічний двухконечний жезл життя і смерті. Висаджені навколо могильників тиси покликані були як захищати померлих, так і служити певним мостом, або дверима в інший світ. Вихід в цей інший світ відбувався в давнину під час шаманських обрядів, які в північних країнах називалися «сейд». Незмінною частиною сейда було воскуріння пахощів з кори, листя або смоли тиса. Тобто маги минулого використовували тис для посилення магічних і психічних здібностей і викликання видінь. З іншого боку, оскільки тисове дерево вважається найдовговічнішим на Європейському континенті, воно перетворилося в символ вічного життя, атрибут багатьох божеств, пануючих над смертю і відродженням до життя. З деревини тиса в північних країнах робили держаки копій і стріл і важкі бойові луки. Згодом і самому тису стали приписувати захисні властивості і з нього робилося чимало охоронних амулетів.

Тополя

Тополя – абсолютно байдуже до людини дерево. Його особливість полягає в тому, що воно, як губка, вбирає все негативне з навколишнього середовища. Тому в містах тополя відіграє роль санітара, покращує екологію.

Черемха

Черемха – ніжне дерево, дружньо налаштоване до молодості, лікує душевні розчарування молодих, допомагає проявляти ніжну прихильність, юну пристрасть, але не допускає нічого низького. Якщо в вас говорить не душа, а тіло, черемха не принесе вам користі.

Навіть якщо ви вже немолоді, втомилися від примх долі, приходьте до черемхи. Її аура допоможе вам знову полюбити людей, життя.

Шипшина 

Шипшина стимулює прояви ніжних почуттів, відповідає за емоційну сторону любові, підтримує в людях ніжність, пристрасть, душевну гармонію. Якщо ви зірвете квітучу гілку шипшини і подаруйте коханій людині, а вона залишить її байдужою – значить, її почуття не такі глибокі і сильні, як вам здавалося. У квітках і плодах зосереджена добра магія шипшини.

Яблуня 

Яблуня – перше дерево в гороскопі друїдів. У європейській символіці яблуня вважається деревом відродження до вічного життя. Греки залишили нам у спадок переказ про золоті яблука Гесперид, скандинави – про богиню Ідунн і яблука безсмертя, кельтський епос розповідає про блаженний Острові Яблук Авалон, у слов’ян – це казкові «молодильні яблука». Таким чином, сама яблуня, як і пов’язана з нею руна Інгуз, уособлює собою вічне життя. Яблуня – одне з перших окультурених дерев і тому в езотеричному вченні асоціюється зі свідомим вибором. Згадуючи у своєму описі рунічного ворожіння «плодоносне дерево», Тацит має на увазі, швидше за все, саме яблуню. Будучи пов’язана з вибором і, ймовірно, з ворожінням, яблуня надає чималу допомогу в прогнозах, а крім того, її деревина здавна використовувалася в любовній і цілющій магії. Це дерево жіночої сили, жіночої сексуальності, будить в жінці чуттєву сторону натури. Якщо ви хочете відчути прилив еротичних сил, то лягайте спати влітку під яблунею, правда, вона більш охоче ділиться своїми силами з молодими дівчатами. Під впливом енергії яблуні дівчина може уявити собі образ ідеального, відповідного їй чоловіка, а уві сні побачити судженого. Але треба побоюватися спокус, якими вас може оточити це дерево. Для енергії яблуні не існує моральних правил, вона керується тільки покликом природи.